PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Když se SUICIDAL TENDENCIES na počátku devadesátých let dvacátého století propracovali mezi novou metalovou elitu, pravděpodobně řešili, jak si své pozice co nejlépe udržet, aniž by jejich tvorba utrpěla na kvalitativní újmě. Ono pověstné obhájení je totiž vždycky složitější než samotná cesta vzhůru. Zpětně však musím říct, že na „The Art Of Rebellion“ nakonec kapela zvolila úplně tu nejlepší možnou cestu. Znakem nahrávky je totiž absolutní odlehčenost, hravost a až písničkově rocková forma, nezatížená nějakým ohlížením se k vlastním hardcoreovým kořenům, a naopak, album plně koresponduje s velkým boomem alternativní kytarové hudby té doby.
Nově nabyté vlastnosti nakonec vynesly kapele největší komerční úspěch za celou její kariéru a skladby z této desky bylo tak brzy možné vídat ve všech tehdejších prestižních rockových žebříčcích, hned vedle výtvorů takových kapel jako PEARL JAM, ALICE IN CHAINS a FAITH NO MORE. Myslím, že právě tenkrát si SUICIDAL TENDENCIES uvědomili, že se nacházejí na absolutním vrcholu své dosavadní desetileté dráhy, a že sestava, ve které se zrovna nacházeli, byla doslova natřískaná muzikantskými osobnostmi, takže zkrátka zabrali a udělali tu nejparádnější rockovou desku, jaké byli schopni (což se ovšem o jejich následujících výtvorech říci nedá). Egocentrické tendence tedy alespoň v roce 1992 musely jít stranou a na výsledku je to znát. Neodvratné chutě některých členů po rytmičtěji orientované hudbě, výrazně ovlivněné funky, bylo nutné přehodit na zcela jiný projekt – INFECTIOUS GROOVES, který se od té doby stal méně rockovým mladším bráškou SUICIDAL TENDENCIES.
V kapele tedy tenkrát působili samí vynikající muzikanti, takže ačkoliv od počátku existence třímal skladatelskou taktovku v rukou hlavně sarkastický textař a skvělý showman Mike Muir (jehož vokální projev se už před lety stal výrazným poznávacím znamením SUICIDAL TENDENCIES), v posledních létech mu zdatně sekundoval zejména kytarový tandem Rocky George/Mike Clark. Ten totiž opatřil skladby na „The Art Of Rebellion“ obrovskou dávkou skladatelské pestrosti a herní rozmanitosti. Na mnoha místech slyšíme akustické kytary (zejména ústřední hitovky „Nobody Hears“, „Monopoly On Sorrow“ a „I´ll Hate You Better“), potemnělé hypnotické pasáže (úvod „I Wasn´t Meant To Feel This/ Asleep At The Wheel“), jinde naopak rozverně štěbetající funky prvky („Tap Into The Power“) a opodál zas vyloženě metalově rázný kytarový kravál („Gotta Kill Captain Stupid“). Kytarová sóla jsou dle očekávání a díky zkušenosti s předchozí fošnou „Lights Camera ... Revolution!“ naprosto perfektní a každá ze skladeb je opatřená mnoha vynikajícími kytarovými aranžemi, dodávajícími této kolekci na propracovanosti. Rob Trujillo je baskytarista, jakého by si už tenkrát přála snad každá rocková kapela. Groove, kterým opatřil zdejší skladby, a mezi nimi zejména ty funkovější („Accept My Sacrifice“, „Tap Into The Power“), je doslova neuvěřitelný, takže jeho instrument zde prakticky mluví, organicky pulzuje a vhání do skladeb tolik potřebnou životodárnou energii.
Kalifornští SUICIDAL TENDENCIES prostě na „The Art Of Rebellion“ stvořili jedno ze stěžejních rockových alb revoluční první poloviny devadesátých let a stali se díky němu nezanedbatelnou součástí obrovské vlny crossoverových a alternativně rockových kapel, které tehdy udávaly kurs.
SUICIDAL TENDENCIES na svém stěžejním rockovém albu, které jim zajištilo nemalý komerční úspěch, a stalo se pevnou součástí revolučního rockového hnutí počátku devadesátých let. Odlehčené, pestré, plné vynikajících hráčských výkonů a znamenitých skladeb.
Mike Muir
- zpěv
Rocky George
- kytara
Mike Clark
- kytara
Rob Trujillo
- baskytara
Josh Freese
- bicí
1. Can´t Stop
2. Accept My Sacrifice
3. Nobody Hears
4. Tap Into The Power
5. Monopoly On Sorrow
6. We Call This Mutha Revenge
7. I Wasn´t Meant To Feel This/Asleep At The Wheel
8. Gotta Kill Captain Stupid
9. I´ll Hate You Better
10. Which Way To Free?
11. It´s Going Down
12. Where´s The Truth
13 (2013)
No Mercy Fool!/The Suicidal Family (2010)
Free Your Soul And Save My Mind (2000)
Freedumb (1999)
Suicidal For Life (1994)
Still Cyco After All These Years (1993)
The Art Of Rebellion (1992)
Lights Camera ... Revolution! (1990)
How Will I Laugh Tomorrow When I Can´t Even Smile Today (1988)
Join The Army (1987)
Suicidal Tendencies (1983)
Vydáno: 1992
Vydavatel: Sony Music
Stopáž: 58:09
Produkce: Peter Collins
Perfektna muzika a kapela vo vrcholnej forme. Najvacsie hity ST, niektore skadby si vyslovene pytaju "Nobelovku". Jedinym minusom je prilis popove a v istych partoch too-high nazvucenie , pri ktorom sa trochu straca DRIVE & GROOVE kapely tak skvele naslapnutej na Light, Camera Revolution . Toto album ale malo vyjst jednoznacne so zvukom SUICIDAL FOR LIFE a dal by som aspon 12.
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.